Архітектура

     Найяскравішою частиною культури Османської імперії є велична архітектура. При Сулеймані Великому було збудовано палац султана - Топкапи. У цьому палаці було понад 10 тисяч кімнат, кожна з яких мала власний, неповторний стиль. Тут були і кімнати східного стилю, і приміщення із західно-європейським інтер'єром. Палац розташований в історичному центрі Стамбула, поряд із храмом Святої Софії. Його площа  становить більш ніж 700 тис. кв. м., він оточений стіною завдовжки 1400 метрів. 

 Палац Топкапи, Середня брама

Топкапи, Фруктова зала

            Палац, як і сам Стамбул, являв собою симбіоз східних та західних традицій. За наказом Мехмеда Завойовника храм Святої Софії був перетворений на мечеть Айя-Софія. При цьому османи повністю зберегли його внутрішнє оздоблення - мозаїки, виконані відповідно до християнських канонів (вони були просто вкриті штукатуркою). Однак було добудовано мінарети (башти) та стіни храму прикрасили вислови з Корану. На півтисячоліття храм Софії перетворився на одну з головних святинь мусульман. Висота куполу храму 51 метр, головний та додаткові зали перетинаються у вигляді хреста. За мозаїками в інтер'єрі можна простежити еволюцію візантійського мистецтва протягом століть. 

Собор Святої Софії, Стамбул



         Після перетворення храму на мечеть відбулися певні перебудови: - з'явився мармуровий орнамент і кафедра, з якої мулла (служитель ісламського культу) звертався до вірян. Кафедра знаходиться на місці вівтаря і зміщена у південно - східному напрямку, обличчям до Мекки. Через таку перебудову, - мусульмани, які моляться в храмі, змушені розташовуватися під кутом відносно основного об'єму будівлі. Основні зміни до будівлі були внесені вже в ХVІ столітті при султанах Селімі ІІ та Мураді ІІІ. У ХІХ столітті було здійснено реставрацію храму, якому загрожували обвали. У 1935 році храм отримав статус музею, а ще через 50 років був занесений до списку об'єктів Світової спадщини ЮНЕСКО.


Деталь рельєфу на мармурових дверях


Мозаїка храму Святої Софії, Ісус Христос


          За наказом Мехмеда Завойовника на місці зруйнованого  візантійського храму Святих Апостолів у другій половині ХV століття була збудована мечеть Фатіх. Мечеть мала два мінарети, галереї, арки та маленькі куполи, вкриті свинцевими плитками. Перед мечеттю розміщена паперть з галереями і фонтан  прямокутної форми, - для обряду умивання. Купол мечеті має діаметр 26 метрів та висоту 50 метрів і вважається найбільшим у Стамбулі. Усього мечеть має 12 куполів. Усередині білі стіни відтіняє чорний орнамент. Праворуч від входу розташована мармурова плита, на якій видатний каліграф Тимурджі Челебі написав золотими літерами слова Пророка: "Константинополь буде взятий! Яка честь для армії, що його завоює, і яка слава для її вождя!"


Купол мечеті Фатіх


Мечеть Фатіх, фонтан


3 коментарі:

Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.