Особливо шанованими в Османській імперії були поети. Будь-який текст мав обов'язково містити цитати з поетичних творів різних авторів. Не дарма звичку використовувати в мовленні порівняння та епітети часто називають "східною". При цьому турки прекрасно знали вірші як давніх, так і сучасних їм авторів. Зокрема, світову славу має відома поема "Шах - наме" ("Книга царів") написана перським поетом Фірдоусі приблизно в Х ст. Вона розповідає доісламську історію Ірану.
Сторінка з книги "Шах - наме"
У турецькій прозі часів імперії набули поширення невеликі оповіді, анекдоти, складені письменником Лямі. Вважається, що саме він у своїх збірках вперше помістив розповіді про Ходжу Насреддіна. Навіть більше - деякі дослідники вважають, що у ХІІІ столітті на теренах Османської імперії проживала реальна людина - прототип Насреддіна. Кінець ХV і ХVІ ст. вважаються періодом розквіту, "золотим століттям" турецької класичної поезії. Із перської поезії був запозичений такий поетичний жанр, як касида - хвалебна ода. Найвідоміші поети цього періоду - Хамді Челебі, Неджаті, Ревані, Лямі.
Пам'ятник Насреддіну в Туреччині
В Османській імперії були поширені релігійні забобони проти образотворчого мистецтва. Заборона малювати живих істот з'явилася у зв'язку з осторогою поклоніння цим зображенням. Такі обмеження призвели до появи та розквіту декоративного і орнаментального мистецтва, в основі якого зображення рослинних та геометричних орнаментів. Крім того, образотворче мистецтво розвивалося головним чином як одна з галузей будівельного мистецтва: настінні розписи у вигляді геометричного та рослинного орнаменту, мозаїчні роботи зі скла, різьблення тощо. Палаци, мечеті, лазні та інші громадські будівлі прикрашалися складним орнаментом, вирізьбленим по дереву і каменю. Відомі також досягнення турецьких майстрів у виготовленні інкрустованої зброї, ювелірній роботі, різьбленні по слоновій кістці.
Настінні розписи
Набув поширення жанр книжкової мініатюри. Її стиль був значною мірою наслідуванням турецькими майстрами традицій італійського мініатюрного живопису. Зразком цього жанру можна вважати рукопис "Хунер - наме", прикрашений 300 великими кольоровими ілюстраціями та 65 мініатюрами. Характерним є те, що незважаючи на заборони ісламу, на багатьох ілюстраціях зображені люди, тварини і птахи. Під час правління султана Мехмеда ІІ у палаці Топкапи було створено своєрідну художню академію "Наккашане-і-Рум", яка спеціалізувалася на виданні рукописних книг. У сюжетах мініатюр цих рукописів часто зустрічаються яскраво-червоні, пурпурові, зелені та різні відтінки синіх фарб. Серед робіт були також і наукові книги з ботаніки та зоології, алхімії, космографії, медицини, технічні твори і навіть любовні листи.
Багато ісламських богословів вважає, що Коран заохочує розвиток науки, закликає людей до осмислення природних явищ. Але насправді, це не зовсім так. В ісламі наука і навколишній світ нерозривно пов'язані між собою, адже Коран розглядає природу та навколишній світ як знамення Аллаха. Мусульманські вчені розвинули такі науки як математика (у тому числі сферична геометрія), логіка, біологія, медицина, астрономія, фізика, географія. Деякі дослідники навіть вважають, що сучасні наукові методи були розроблені саме ісламськими вченими, зокрема як арабським науковцем Ібн аль-Хайсамом (Альхазен).
Портрет художника періоду правління
султана Мехмеда ІІ
Османська мініатюра, прикрашена
арабесками
Іслам та наука (фази Місяця)
Одним з найвідоміших науковців-османів був Такіюддін аш-Шамі, який був автором 19 праць з різних галузей науки, серед яких астрономія, механіка, математика, оптика тощо. Такіюддін був запрошений султаном Мурадом ІІІ до Стамбула для будівництва обсерваторії.
Певні зрушення відбувалися в розвитку техніки. Частина дослідників вважає, що вже на початку ХV століття османські воїни могли використовувати вогнепальну зброю.
Науковці в Стамбульській обсерваторії,
справа від центру з астролябією
Такіюддін аш-Шамі
(мініатюра турецького рукопису, ХVІ ст.)
Певні зрушення відбувалися в розвитку техніки. Частина дослідників вважає, що вже на початку ХV століття османські воїни могли використовувати вогнепальну зброю.
Немає коментарів:
Дописати коментар
Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.